İşitme Cihazı Nedir?

post-img

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme kaybı; doğumda ya da hayatın herhangi bir döneminde, bir rahatsızlığa bağlı olarak  aniden veya yavaşça ortaya çıkmış olabilir. İşitme kaybının yavaşça ortaya çıktığı durumlarda kişi, işitmesinin kötüye gittiğini algılayamaz. Kendisinden önce arkadaşları ve ailesi bu durumun farkına varır.

 

 

İşitme kaybının bir çok nedeni vardır ve sorun işitme sistemini oluşturan parçalardan kaynaklanır.Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanı veya odyolojik tanı merkezleri problemin nedenini ve nereden kaynaklandığını belirleyebilir. Testler sonucunda elde edilen bulgular mevcut işitmenin iyileştirilmesi ve daha da kötüye gitmemesi için alınacak önlemlere ışık tutar.

 

İşitme Sistemi

 

İnsan kulağı karmaşık bir yapıya sahiptir. Ses dalgalarının beynin anlayacağı elektrik sinyallerine dönüştürülme işlemi ise daha da komplekstir.

 

Ancak basit anlatımla denebilinir ki, işitme dış kulakta başlar, kulak kepçesi  ses dalgalarını toplar ve kulak kanalına yönlendirir,bu dalgalar kulak zarını titreştirir.

 

Orta kulağı oluşturan üç kemikçik (çekiç, örs, üzengi) bu titreşimlerin gücünü yükselterek iç kulağa iletir. Asıl işitme ve denge organı iç kulakta bulunur. İç kulakta işitmeden sorumlu Koklea (salyangoz) daki tüylü hücreler titreşimi algılar ve bunları elektrik sinyallerine dönüştürerek beyine iletilmek üzere işitme sinirine iletir.

 

İç kulaktaki tüylü hücreler titreşimi algılar ve bunları elektrik sinyallerine dönüştürerek beyine iletilmek üzere işitme sinirine iletir.

 

İşitme Cihazı

 

İşitme cihazı basit anlatım ile kulağa gelen seslerin, işitme kaybı kadar elektronik devreler yardımı ile yükseltilmesidir. işitme cihazı uygulaması ile işitme kaybı olan kişilerin iletişim yeteneğini arttırmak amaçlanır

 

Ses, bir mikrofon aracılığı ile alınır ve elektrik sinyallere dönüştürülür. Daha sonra amplifikatör yardımıyla seslerin şiddeti arttırılır ve hoparlör ile yükseltilmiş ses kulak kanalına iletilir.

İşitme Cihazlarımız

İşitme cihazlarımıza ait ayrıntılı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Detaylar